Kuşadası Toplum Sağlığı Merkezi

 

Kuşadası TSM

Sorumlu Tabip

Dr. Osman CESUROĞLU

Telefon

256*6130550

Fax

256*6130504

 

KUŞADASI TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ ETKİNLİKLER 

                            EMZİRME HAFTASI ETKİNLİKLERİ

 

         Bakanlığımızın programları doğrultusunda 1-7 Ekim Emzirme Haftası boyunca, emzirme ve anne sütü konusunda farkındalık yaratmak, toplum bilinci oluşturmak amacıyla tüm aile sağlığı merkezlerimizde aile sağlığı elemanları ve aile hekimleri tarafından toplam 282 kişiye konuyla ilgili eğitim yapılmıştır.

 

 

 

 

                            AŞILAMA ÇALIŞMALARI               

Kuşadası Toplum Sağlığı merkezinde görevli Ebe Sibel Yıldız,Ebe Fatma Ülgen ve Ebe Gülşen Tane tarafından Güzelçamlı Bakım Merkezi,Candan Bakım Merkezi ve Ayşe Candan Bakım Merkezinde görevli personel ve hastalara olmak üzere toplam 105 kişiye aşılama yapıldı....

 

 

                              KUŞADASI TSM DÜNYA KALP GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Dünya kalp günü etkinlikleri kapsamında Ebe Sibel Yıldız tarafından Kuşadası Tsm de hizmet içi eğitimle 8 personele, Güzelçamlı bakımevinde 105 yetişkine, Güzelçamlı ASM de 63 yetişkine eğitim yapılmıştır.

 

Aşırı sıcaklarla ilgili bilgilendirme broşürleri Ebe Sibel yıldız tarafından, turizm sebebiyle nüfusun en yoğun olduğu Kadıkalesi, Davutlar ve Güzelçamlı da aile sağlığı merkezi, eczane, bazı oteller ve plajlarda dağıtılmış, konuyla ilgili halk ve sağlık personeli bilgilendirilmiştir.

 

 

Kuşadası Toplum Sağlığı Merkazi'nde Dr.Özlem Yurdusev tarafından 23.05.2014 tarihinde Bebek Dostu Aile Hekimliği için eğitim almayan aile hekimi, aile sağlığı elemanı ve toplum sağlığı personeline anne sütü, başarılı emzirme ve güvenli annelik konularında eğitim yapılmıştır.

 

21.05.2014 tarihinde ,Kuşadası Belediyesi Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezinde , Hem. Neriman Demir , ebe Aysel Ülker tarafından, kursiyer yetişkinlere "Sütün önemi ve osteoporoz " , "Hipertansiyon" konulu görsel ve sözel eğitim verilmiştir. 22.05.2014 tarihinde , Kız Teknik ve Meslek Lisesinde , öğrenci ve öğretmenlere ,"Obezite ve Beslenme " ve "Hipertansiyon " eğitimi verilmiştir.27.05.2014 tarihinde ,Halk Eğitim Merkezinde ,"Obezite ve beslenme " Fiziksel Aktivitenin hayatımızdaki önemi" konulu eğitim verilmiştir.

 

08.05.2014 tarihinde Davutlar Kazım Dirik ilkokulu ve Vali Kadir Uysal ilkokulunda , Hem. Gönül Demircan ve Ebe Aysel Ülker tarafından ,80 öğrenci ve 12 öğretmene "Kırım Kongo Kanamalı Ateşi" ve "Astım " eğitimi verildi. 09.05.2014 tarihinde , 6 nolu ve 1 nolu Aile Sağlığı Merkezinde stand kurularak , "Talasemi " hakkında hastalar bilinçlendirildi ve broşür dağıtıldı.15.05.2014 tarihinde ,Evliya Çelebi Anaokulunda , öğrencilere "Güneşin fayda ve zararları" , anlatıldı.

05.05.2014 tarihinde Davutlar anaokulunda , ebe Aysel Ülker ve hem. Gönül Demircan tarafından, 65 öğrenci ve 5 öğretmene " Sütün önemi " hakkında eğitim verildi.

08-10 NİSAN 2014 TARİHLERİNDE , KUŞADASI HALK EĞİTİM MERKEZİNDE , EBE  AYSEL ÜLKER ,EBE NURDAN TÜVER  HEMŞİRE GÖNÜL DEMİRCAN TARAFINDAN ,135 YETİŞKİN VE 3 ÖĞRETMENE , KADIN KANSERLERİ KONULU EĞİTİM , GÖRSEL VE SÖZEL OLARAK ANLATILMIŞTIR.

 

İLÇEMİZDE ,TÜM ANAOKULU ,İLKOKUL VE ORTAOKULLARDA , KUŞADASI DEVLET HASTANESİ DİŞ HEKİMLERİMİZ İLE İŞBİRLİĞİ YAPILARAK, DİŞ SAĞLIĞI VE MUAYENESİ YAPILMIŞTIR.

 

21.04.2014 TARİHİNDE , ÇAĞDAŞ YAŞAM DERNEĞİ İLE GERÇEKLEŞTİRİLEN  PROJEDE , YENİKÖY İLKOKULUNDA TÜM ÖĞRENCİLERE , DR.HÜLYA IŞIK ,HEMŞİRE NERİMAN DEMİR, EBE AYSEL ÜLKER TARAFINDAN  DİŞ FIRÇASI VE DİŞ MACUNU DAĞITILDI. 60 ÖĞRENCİ VE 5 ÖĞRETMENİN DE KATILDIĞI EĞİTİM PROGRAMINDA ,HEMŞİRE NERİMAN DEMİR TARAFINDAN ,SAĞLIKLI BESLENMENİN ÖNEMİ ANLATILDI .AYRICA 35 YETİŞKİNİN KATILDIĞI EĞİTİM PROGRAMIMIZDA KADIN KANSERLERİ KONUSU ANLATILDI.

 

 

 

Kuşadası Toplum Sağlığı Merkezi