Merkezi Laboratuarlar

 

 

 

 

 

 

    Merkez Laboratuarı, Aydın ilindeki bütün Aile Sağlığı Merkezlerinin talep ettikleri Laboratuar tahlillerinin yapıldığı merkezdir.  

 

   Hizmetimiz il genelinde olup Merkez ilçe,Nazilli,Söke,Kuşadası,Çine,Koçarlı,Karacasu,Didim,Köşk, Bozdoğan,Germencik,İncirliova,Karpuzlu,Kuyucak,Yenipazar,Sultanhisar ve Buharkent bölgelerini kapsamaktadır.

 

   Bütün ilçelerde Hemogram analizatörü ve Sedimantasyon cihazı bulunmaktadır ve çalışılmaktadır. Ayrıca Merkez ilçe(2),Nazilli(2),Söke,Çine,Kuşadası,Koçarlı,Karacasu ve Bozdoğan ilçelerinde Biokimya otoanalizatörü bulunmaktadır. Biokimya testleri ve HbA1c çalışılmaktadır.

 

    Merkez ilçemizde bir tane hormon otoanalizatörü ve bir tane de Gaitada Gizli Kan cihazı bulunmaktadır.

 

   Gelen kan numunelerinden bütün rutin biyokimya tahlilleri, hormon tahlilleri, hemoglobin A1C tahlili, Sedimantasyon, Hemogram tahlilleri yapılmaktadır. Ayrıca Gaitada gizli kan ve tarama da yapılabilmektedir. 

 

   Aile Sağlığı Merkezlerinde, doktorlarımızın doğru teşhis koyabilmesi amacıyla başvuran hastalardan istedikleri  tahliller bilgisayarlara kaydedilmektedir. Daha sonra bu bilgiler internet aracılığıyla merkez laboratuvarına gönderilmektedir. Kan tüplerinin üzerine hastanın bilgileri barkotla yazıldıktan sonra bölgenin sorumlusu olan ring (toplama) elemanlarına kanlar teslim edilmekte ve  taşınmaktadır. Merkez laboratuvarına gelen kan örnekleri ve tahlil istek listeleri incelenir. Merkez laboratuvarı kayıt, çalışma ve sonuç verme işlemlerinden sonra online iletişim ile çıkan sonuçları, hastanın başvurduğu aile sağlığı merkezine ve ilgili doktora internet üzerinden göndermektedir.

 

      Örneğin Didim ASM’nin Didim Devlet Hastanesine uzaklığı 40 km Aydın Merkez ilçeye uzaklığı 100 km’dir. Laboratuar Otomasyon sistemi kurulmadan önce buradaki bir hastamızın Hemogram ve Biyokimya tetkikleri için bu uzun mesafeyi aşması gerekiyordu. Ancak Laboratuar Otomasyon Sisteminin kurulması ile artık hastalarımız tetkiklerini yaptırmak için bu mesafeyi katetmeden sadece Aile Sağlığı Merkezlerine gidip kanlarını vererek sonuçlarını da aynı gün içinde alabilmektedir. Didim Akbük ASM’de haftanın üç günü alınan kan örnekleri Söke Merkez Laboratuarına gönderilmektedir. Turizm bölgesi olması nedeniyle yaz aylarında (Mayıs Eylül ayları arası) Didim Akbük ASM’de her gün kan alınabilmekte, diğer aylarda haftada üç gün kan örnekleri Söke Merkez Laboratuarına gönderilmektedir.

 

114 Aile Sağlığı Merkezi’nde kan alınmakta ve bu kanlar çalışılacağı laboratuvarlara Numune Transport Sistemi ile taşınmaktadır.

 

Merkez Laboratuvarda Çalışılan Testler

Laboratuvarda çalışılan tüm testlerin sonuçları; kan elimize öğleye kadar ulaşmışsa, öğleden sonra 15:00 ‘da, kan elimize öğleden sonra ulaşmışsa ertesi gün 11:00 ‘da  verilmektedir.

 

   
Tam Kan (Hemogram) Sedimantasyon
Gaitada Gizli Kan(GGK) HbA1c(EDTA'lı tüp)
Biokimya Testleri  
Glukoz(AKŞ) Kreatinin
Kan üre azotu (BUN) Aspartat transaminaz (AST)
Alanin aminotransferaz (ALT) Total Bilirubin
Direk Bilirubin Demir(Fe)
Kolesterol Demir Bağlama Kapasitesi(UIBC)
HDL kolesterol Kalsiyum (Ca)
LDL kolesterol Sodyum (Na)
Trigliserid Potasyum(K)
Albümin Klor (Cl)
Amilaz Gamma glutamil transferaz (GGT)
Ürik asit Amilaz
Protein ASO
Laktik Dehidrogenaz (LDH) CRP
Alkalen fosfataz RF
Fosfor(P) Kreatin Kinaz(CK)
Hormon Testleri  
Alfa-feto protein(AFP) Vitamin B12
CA -125 Folat
CA-15-3 Hbs Ag
CA-19-9 Anti Hbs
Karsinoembriyonik antijen(CEA) HCV
PSA(Serbest) HIV
Toxoplazma IgG  TSH
Toxoplazma IgM  Serbest T3
Rubella IgG  Serbest T4
Rubella IgM Ferritin
Beta hCG  

 

 

Merkezi Laboratuarlar